Na Pile 1109/3

400 03, Ústí nad Labem

Končí éra tepelných čerpadel?

Končí éra tepelných čerpadel?

Nejen ze statistik je zřejmé, že tepelná čerpadla zažívala v minulých letech velký rozmach. Byla vnímána jako ekologická náhrada kotlů na tuhá paliva, od roku 2022 pak měla sloužit i jako alternativní zdroj energie pro majitele plynových kotlů, kteří měli obavy z dostupnosti a ceny plynu. Stát podporuje instalace tepelných čerpadel dotacemi, zajímavá finanční podpora ponižuje vysokou počáteční investici.

Jak jsme již před nedávnem psali v našem článku, mnoho vlastníků tepelných čerpadel zjistilo, že teplené čerpadlo při nízkých teplotách nezaručuje pro majitele teplotní standard, protože v zimě plně nepokryje tepelné ztráty domu. Podle informací Asociace výrobců tepelných čerpadel AVTČ v druhé polovině loňského roku prodej stagnoval a byl nejnižší za poslední tři roky.

S rokem 2024 pak přichází další úskalí pro mnohé majitele tepelných čerpadel. Energetický regulační úřad (ERÚ) rozhodl o úpravách regulované složky ceny elektřiny. Cena elektřiny je se skládá z regulované a neregulované části. Regulovanou stanoví Energetický regulační úřad a je platná celý kalendářní rok. Neregulovanou část stanovují jednotliví dodavatelé a mohou ji během roku upravovat. Regulovanou část ceny elektřiny tvoří z největší části distribuční poplatky, druhým největším dílem je pak poplatek za obnovitelné zdroje energie (POZE), dále pak poplatek za rezervovaný příkon známý také jako platba za jistič. Všechny tyto složky v roce 2024 doznají změny. Zvyšují se poplatky za distribuci v nízkém tarifu (NT) a vysokém tarifu (VT), zvyšuje se poplatek za jistič a zpět se vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje energie (POZE), který byl minulý rok a půl dotován státem.

Jak změna ovlivní majitele, kteří mají distribuční sazbu D57d určenou právě pro tepelná čerpadla, je patrné z příkladu uveřejněné na portálu TZB-info.

Provoz tepelných čerpadel v tomto roce výrazně podraží a zůstává tedy otázkou, zda i za těchto podmínek o ně bude takový zájem, který byl odhadován začátkem minulého roku. Podle odborníků v současné situaci to spíše vypadá, že může nastat návrat k plynovým kotlům. Předseda AVTČ Radek Červín k tomu dodává: „Pokud má někdo přípojku na plyn a bude se rozhodovat mezi novým plynovým kotlem a tepelným čerpadlem, spousta lidí se spíše rozhodne pro ten kotel.“ Dále zmiňuje i možnost kombinovat více zdrojů energie tzv. bivalenci. Bivalentní zdroje energie fungují dohromady tak, že z každého se využije to nejlepší. Při nízkých teplotách lze například využít kotel na extra lehký topný olej, při vyšších teplotách pak k vytápění využít tepelné čerpadlo. 

Zdroje:

Pořídili si tepelné čerpadlo, teď budou litovat. Nové změny v letošním roce zvýší náklady o desítky tisíc korun

Mít doma tepelné čerpadlo se prodraží. „Spousta lidí dá přednost plynovému kotli“