Na Pile 1109/3

400 03, Ústí nad Labem

Dobili jsme Ještěd

Lehký topný olej dobíjí Ještěd

Ne, opravdu se nemusíte bát, že by tato výrazná a známá dominanta poblíž Liberce byla zničena. Naším cílem bylo Ještěd dobít, nikoliv dobýt.

Jedinečná stavba hotelu a vysílače na vrcholu Ještědu je nejen kulturní památkou, ale uchází se i o zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.  Autorem projektu je architekt Karel Hubáček a stavba připomínající jednodílný rotující hyperboloid byla vybrána jako jeden ze sedmi divů Česka. České Radiokomunikace, kterým tento objekt patří, se o něj citlivě starají i s ohledem na životní prostředí.

Celoroční provoz s sebou nese i nutnost vytápění celého objektu a ohřevu teplé vody nejen pro hosty hotelu a restaurace, ale i pro kompletní zázemí budovy. Dlouhodobě se pro vytápění i ohřev využívá topný olej dodávaný skupinou NRG, který splňuje náročné požadavky na bezpečnou, čistou a spolehlivou energii. V současné době, kdy především u zemního plynu nastává enormní zdražování a je otázkou, zda a v jakém množství bude plyn v budoucnu dodáván, je nezávislost Ještědu na zemním plynu dobrou zprávou nejen pro majitele, ale i pro všechny návštěvníky tohoto unikátního komplexu.

Cisterna s topným olejem na vrcholu Ještědu

Jak se nám tedy povedlo Ještěd dobít energií tak, aby mohl celoročně fungovat? Zní to jednoduše – nalít topný olej do nádrží a je hotovo. Ovšem je nutné vzít v potaz několik důležitých faktorů. Vrchol je v nadmořské výšce 1 012 metrů a cesta k němu není úplně snadná. Silnice vedoucí nahoru je točitá a přímo pod vrcholem je nutno podjet úzkým tunelem pod trasou lanovky. Velké cisterny nejsou tedy schopné se na vrchol dostat.

Ještěd – průjezd cisterny s topným olejem tunelem pod lanovkou

 

Ještěd - výjezd cisterny s topným olejem tunelem pod lanovkou
Ještěd – výjezd cisterny s topným olejem tunelem pod lanovkou

Ptáte se, jaké jsme zvolili řešení? Dojedeme s velkými cisternami na parkoviště pod Ještědem a přečerpáváme olej do malých cisteren, které jediné jsou schopny na vrchol skrz úzký průjezd dojet. Na vrcholu se pak topný olej opět přečerpává do velkých ocelových nádrží, které slouží jako zásobníky. Tyto nádrže jsou skryté pod zemí a vůbec tedy nenarušují ráz krajiny.

Nejen z ekonomických, ale i z ekologických důvodů se Ještěd zásobuje topným olejem jen jednou ročně, kdy je třeba doplnit dostatečné množství paliva na pokrytí celé topné sezóny. Dnes, kdy jsou budoucí ceny energií velkou neznámou, je ideálním řešením mít zásobu topného oleje ve vlastních nádržích na dostatečně dlouhou dobu dopředu. V případě Ještědu je tedy nutné na vrchol dopravit zhruba 70 000 litrů topného oleje. Je to pro nás vždy obrovská výzva, ale tuto komplikovanou logistickou akci, která vyžaduje dlouhou a pečlivou přípravu, jsme byli schopni zvládnout za necelý den.

Ještěd - Přečerpání topného oleje z cisterny do nádrží
Ještěd – Přečerpání topného oleje z cisterny do nádrží

Ještěd je nyní díky naší skupině NRG opět po celý rok připraven splnit očekávání svých zákazníků a poskytnout jim komfort a příjemné prostředí. Jsme na sebe hrdi, že jsme každoročně schopni naplánovat a zrealizovat takto náročnou akci a dobitím Ještědu zajistit kvalitní podmínky této nádherné dominantě na dlouhou dobu dopředu.

Přesvědčili jsme vás, že využití topných olejů je v dnešní době tím správným řešením a že dokážeme zajistit komfortní a spolehlivý způsob vytápění i pro váš dům či jiný objekt? Topné oleje, se svou čistotou a bezpečným používáním jsou preferovaným řešením ve velké části Evropy. Automatický a bezúdržbový provoz, který respektuje ekologická i ekonomická hlediska spolu s naším kvalitním servisem je řešením, na které se můžete spolehnout.

Dokážeme dobít Ještěd, dokážeme dobít i vás!

Ing. Kateřina Červenková, skupina NRG

Zásobujeme Ještěd topným olejem
Ještěd je zásoben topným olejem na celý rok
Parkoviště pod Ještědem s cisternami