Až se zima zeptá … na váš plynový kotel
Léto je obdobím klidu a dovolených, užíváme si tepla a málokdo chce myslet na nadcházející zimu. Přesto právě tato doba je ideální pro servis plynových zařízení, která nám budou v zimě zajišťovat tepelnou pohodu.
Září je ve znamení hektického zahájení školního roku a najednou si v pošmourném říjnu uvědomíme, že je třeba zrevidovat plynový kotel před zimou. Ovšem, jak to tak bývá, stejnou myšlenku pojme většina ostatních majitelů kotlů a najednou zjišťujeme, že čekací termíny jsou velmi dlouhé. Snažíme se úpěnlivě obvolávat servis a sháníme jakýkoliv volný termín. Pokud se nám to povede, narychlo přehazujeme pracovní i soukromé povinnosti tak, abychom v daný čas mohli být doma.
Na tento problém upozorňuje i Český plynárenský svaz (ČPS) ve své tiskové zprávě:
Český plynárenský svaz (ČPS) doporučuje odběratelům plynu, aby si už nyní zajistili termín pravidelného servisu svých kotlů a dalších odběrných plynových zařízení. Na podzim, kdy startuje topná sezóna, mají plynoservisy plno a čekací lhůty jsou dlouhé. Roční servis před zvýšenou zátěží v zimním období je to nejlepší, co mohou majitelé plynových zařízení udělat pro jejich bezchybný provoz. Předejdou tím i případným problémům, které se objevily v uplynulé topné sezóně v souvislosti s výskytem nečistot sulfidu měďného.
„Doporučujeme všem odběratelům, aby prováděli pravidelný servis svých odběrných plynových zařízení jako kotle, sporáky nebo také domovní rozvody plynu. Taková kontrola přinese nejen jistotu bezpečného provozu plynových zařízení, ale dokáže výrazně prodloužit i jejich životnost,“ říká Josef Kotrba, generální ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS).
Jak jsme vás již informovali v našem článku z jara tohoto roku, norský zemní plyn způsobuje problémy v distribuční soustavě. Je to dáno jeho jiným složením oproti ruskému plynu, který jsme používali v předchozích letech a na jehož parametry byly všechny plynové spotřebiče uzpůsobené. Nově dodávané zemní plyny mají několikanásobně vyšší množství sirovodíku, jak bylo často zmiňováno v médiích.
„Tamní plyn však obsahuje vyšší procento sirovodíku, který se při spalování mění na síranové soli a ty pak ucpávají hořák a potrubí,“ vysvětluje Ing. Mgr. Václav Petráš Ph.D., MSc., autorizovaný inženýr v oborech Pozemní stavby a Požární bezpečnost staveb a garant oboru Pozemní stavby v Autorizační radě České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
Proto bychom vám v tomto okamžiku chtěli, krom přání krásných dovolených, připomenout, abyste si zajistili revizi svých plynových zařízení co nejdříve. Kontaktujte naše odborníky v Plynoservisu a dohodněte s nimi termín na kontrolu vašeho plynového kotle.
Pokud přemýšlíte nad změnou vytápění a chcete spolehlivou energii v této nespolehlivé době, řešením může být vytápění pomocí lehkých topných olejů, které vám zajistí vaši energetickou nezávislost.
Ing. Kateřina Červenková
NRG GROUP
Použité zdroje: Tisková zpráva ČPS